02. 03. 2023. | MBR
Pronájem a služby
S pronájmem bytu a jiných prostor souvisí i odebírané služby, mezi které patří teplo, dodávky vody apod. Již před uzavřením pronájmu je potřeba definovat, které služby zajišťuje pronajímatel a které si nájemce zařídí sám.
Pronajímatel ve většině případů zajišťuje nezbytné služby typu dodávky vody, tepla, služby související se společnými prostorami v domě, jako je úklid, osvětlení apod., zajištění STA, revize komínů, kotlů, odvoz komunálního odpadu atd.
Pokud nájemce hradí jakékoliv služby spojené s pronájmem, musí od pronajímatele dostat každoroční vyúčtování těchto služeb, aby bylo zřejmé, jaká byla skutečná spotřeba oproti uhrazeným zálohám. Pokud tuto povinnost pronajímatel nesplní, je nájemce oprávněn požadovat pokutu v maximální výši 50 Kč za každý započatý den prodlení, pokud se strany ve smlouvě nedohodly jinak.
Často může docházet i ke sporům v souvislosti s tzv. fondem oprav, což je příspěvek na správu domu a pozemku, který je placen vlastníkem - pronajímatelem do společenství vlastníků jednotek. Často je součástí i částka, kterou si dům spoří na budoucí možné opravy, či je z něj hrazena např. splátka úvěru za zateplení domu, výměnu oken apod. Pronajímatel by po nájemci neměl chtít fond oprav hradit, protože z něj nájemce nemá žádný prospěch, na rozdíl od pronajímatele.
Budoucím sporům předcházíte i při samotném předání bytu při započetí nájemního vztahu, a to tzv. předávacím protokolem, kde by mělo být jasně zdokumentováno, v jakém stavu se byt při předání nacházel, v jakém stavu bylo jednotlivé vybavení bytu, a detailně i popsat možné vady, na které jste při předání narazili, aby bylo jasné, že nebyly způsobeny vaším přičiněním. Protokol lze i doplnit o fotodokumentaci jednotlivého vybavení (pračka, lednice atd).
Nezapomeňte si do protokolu zapsat i stavy měřidel vody, elektřiny, plynu a měřičů radiátorů, pokud je prostor vytápěn dálkově.